Dolina Kościeliska

Wycieczka do Doliny Kościeliskiej trwa około 5, 6 godzin. Potok Kościeliski wyrzeźbił dno doliny tworząc polany, turnie, bramy i jaskinie. Wyprawę rozpoczynamy u wylotu Doliny Kościeliskiej gdzie możemy dotrzeć np. samochodem. Stąd ruszamy do schroniska na Polanie Ornaczańskiej (około 6 km). Istnieje również inna możliwość. Możemy dotrzeć do Polany Pisanej (4 km) bryczkami. W drodze powrotnej możemy obejrzeć Wąwóz Kraków lub

Dolina Chochołowska

Na wycieczkę do Doliny Chochołowskiej musimy zarezerwować około 6,7 godzin. To najdłuższa i największa dolina po polskiej stronie Tatr. Jan Paweł II odbywał tutaj długie spacery. Wycieczkę rozpoczynamy u wylotu Doliny Chochołowskiej. Możemy tutaj dotrzeć samochodem lub busem. Do Polany Huciska dojedziemy kolejką turystyczną. Na Polanę Chochołowską dotrzemy pieszo. Powrócimy tą samą trasą. Po drodze warto zobaczyć Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Dolina Lejowa

Trasę do Doliny Lejowej rozpoczynamy w Kirach. Czas przejścia ocenia się na 1 godz. 15 min (długość drogi wynosi około 9 km). U wylotu Doliny Kościeliskiej rozpoczyna się szlak zielony, przeznaczony dla początkujących piechurów. Po około 20 min marszu, na wysokości Cudakowej Polany odnajdziemy odgałęzienie od doliny – szlak czarny. Prowadzi on przez Kominiarski Przysłop (45 min drogi) do Doliny Lejowej. Szlak żółty wytycza drogę dnem doliny przez Polanę Jaworzynę Lejową i Polanę Huty Lejowej wzdłuż Lejowego Potoku. Po 50 min marszu dotrzemy do Drogi pod Reglami (szlak zielony). Stąd dojdziemy z powrotem do Kirów (25 min drogi).  

Czerwone Wierchy

Na wycieczkę na Czerwone Wierchy musimy zarezerwować około 8 godz. Masyw Czerwonych Wierchów złożony jest z czterech szczytów, których wysokość przekracza 2000 m n.p.m. (Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka). Zlokalizowany jest on w ciągu głównego grzbietu Tatr, gdzie przebiega granica słowacko-polska. Z Kir na Cudakową Polanę przejdziemy w około 2 godz. 45 min. Stąd dotrzemy na Ciemniaka w ok. 40 min i dalej przez Krzesanicę na Małołączniaka (40 min.). Na Kondracką Przełęcz dojdziemy w około 30 min. i ruszymy dalej do Rówienek (1 h 20 min.). Stąd dotrzemy do Przysłopa Miętusiego na Cudakową Polanę (15 min.), a następnie do Kir (20 min.). Warto wspomnieć, że wyprawa na Czerwone Wierchy gwarantuje niesamowite widoki, ale wiąże się z pokonaniem ponad 1000-m przewyższenia.

Giewont

Proponowana przez nas wycieczka na Giewont o długości około 12 km trwa zwykle około 5 godz. 20 min. Z Kuźnic, do których możemy dotrzeć samochodem lub busem ruszamy na Kondratową Polanę (1 godz. 20 min). Stąd dochodzimy do Kondrackiej Przełęczy (1 godz. 15 min.) i kierujemy się w stronę Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Po 15 min. dotrzemy na Giewont. Powrót tą samą trasą. Warto wspomnieć, że ruch na ostatnim podejściu na szczyt i pierwszym zejściu odbywa się jednokierunkowo. Możliwości wejścia na Giewont i zejścia z niego jest wiele. Zaprezentowana tutaj wersja jest najłatwiejsza.

Kasprowy Wierch

Na Kasprowy Wierch możemy dotrzeć na kilka sposobów. Jedną z propozycji jest trasa (szlak zielony) prowadząca przez Myślenickie Turnie. Wyprawę rozpoczynamy w Kuźnicach. Stąd kierujemy się w stronę stacji pośredniej kolejki na Myślenickich Turniach, do której dotrzemy po około 1 godz. 30 min. Dalej ruszamy brzegiem Doliny Goryczkowej na szczyt Kasprowego Wierchu. Inną możliwością jest przejście przez Boczań, Skupniów Upłaz i Halę Gąsienicową (szlak niebieski) lub przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową (szlak żółty). Na Kasprowy Wierch można także dotrzeć od strony Tatr Zachodnich (szlak czerwony). Trasa prowadzi z Kopy Kondrackiej, od strony Tatr Wysokich z Przełęczy Zawrat przez Świnicę (szlak czerwony). Wybór odpowiedniej opcji powinien zależeć od naszych umiejętności, doświadczenia i kondycji.

Hala Gąsienicowa

Wycieczka na Halę Gąsienicową trwa zwykle około 6 godz. Trasę rozpoczynamy w Kuźnicach, skąd wyruszamy na Przełęcz między Kopami szlakiem, który prowadzi do Doliny Jaworzynki. Po dotarciu do schroniska Murowaniec możemy odbyć spacer nad Czarny Staw Gąsienicowy. Powrót tą samą drogą lub przez Boczań. Hala Gąsienicowa jest świetną bazą wypadową na wymagające szlaki Tatr Wysokich (Orla Perć).

Morskie Oko

Wyprawę do Morskiego Oka – największego i najsłynniejszego jeziora w Tatrach, możemy rozpocząć na przykład od przejazdu samochodem lub busem z Bukowiny Tatrzańskiej przez Głodówkę do Palenicy Białczańskiej. Pokonanie trasy powinno nam zająć około 6 godz. Do Polany Włosienica możemy dotrzeć pieszo lub wozami konnymi. Po około 10 minutach docieramy do Morskiego Oka, którego widok zapiera dech w piersiach. Powrót tą samą trasą do Palenicy Białczańskiej. Stąd możemy wybrać się do Zakopanego i przejechać przez Jaszczurówkę, aby zwiedzić kaplicę projektu Stanisława Witkiewicza.

706245 odwiedzin od 6 kwietnia 2006                                                                                                      1999-2023 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms